Spyware a škodlivý software

Autor: Daniel Dugát, 2uMI

V súčastnosti sa internetom nešíria len potrebné a užitočné informácie a programy, ale aj veľké množstvo škodlivého a nebezpečného softwaru. Všetok tento software sa označuje spoločným názvom MALWARE.Sú to napríklad vírusy, červy, backdoory atď. Ďalším druhom software, ktorý su mohutne šíry je SPYWARE. Práve na tieto dva druhy softwaru som sa zameral v referáte.

Ćo je SPYWARE

Spyware je program, ktorý pomáha zhromažďovať informácie o osobách alebo organizáciách bez ich vedomia. Niekedy sa nazýva aj Spybot alebo Tracking software. Spyware je programovaný tak, že sa usídli v počítači, kde tajne zhromažďuje informácie o jeho používateľovi a podáva ich ďalej inzerentom alebo iným zainteresovaným skupinám.

Spyware sa môže dostať do počítača ako softwarový vírus alebo ako výsledok inštalácie nového programu. Je často inštalovaný bez užívateľovho súhlasu ako automaticky stiahnutý program, alebo ako výsledok kliknutia na automaticky sa otvárajúcich pop-up oknách. Často môže byť chápaný ako spyware aj adware, pretože takmer pravidelne zahŕňa zložky na sledovanie a prenášanie užívateľových informácií. Užívatelia často ani nevedia, že takýto program sa v ich počítači skýva, a preto je dôležité skenovať pravidelne celý systém vhodnými programami, ktoré dokážu spyware odhaliť a zneškodniť.

Je SPYWARE ilegálny?

Napriek tomu, že názov môže tomu naznačovať, spyware nie je ilegálnym typom software v žiadnom slova zmysle. Sú tam isté otázky, kedy používateľ chrániaci si svoje súkromie môže namietať a z tohto dôvodu radšej tento produkt nepoužiť. To zvyčajne zahŕňa sledovanie a posielanie údajov a štatistík cez server inštalovaný v užívateľovom počítači a využitia internetového spojenia v pozadí.

Ćo je DIALER

Dialer je počítačový program používaný na identifikáciu telefónnych čísel, ktoré sa môžu úspešné napojiť na počítačový modem. Program automaticky vytáča stanovený rozsah telefónnych čísel a záznamov a do databázy uloží tie čísla, ktoré sa úspešné napojili na modem. Niektoré programy môžu taktiež identifikovať určitý riadiaci systém v počítači a môžu riadiť testovanie automatického preniknutia. V takýchto prípadoch, dialer ide cez vopred nastavený list užívateľských mien a hesiel, čím sa vlastne pokúša vstúpiť do systému. Komerčný dialer, tiež známy ako moderný scaner, je tiež využívaný systémovými správcami na identifikáciu neautorizovaných modemov v podnikateľskej sieti. Takýto modem poskytne ľahký prístup k firemnému intranetu.

Keystroke logger

Niekedy nazývaný aj systémový monitor, je hardwarové zariadenie alebo malý program, ktorý monitoruje každý úder do klávesnice. Ako hardwarové zariadenie sa keystroke logger podobá zástrčke batériovej veľkosti, ktorá slúži ako konektor medzi užívateľovou klávesnicou a počítačom. Ako užívateľ píše, zariadenie zozbiera každý úder na klávesnici a uloží to ako text v jeho vlastnom miniatúrnom pevnom disku. Keystroke logger zvyčajne pozostáva z dvoch súborov, ktoré sa inštalujú v rovnakom zozname. “DLL” knižnica (A dynamic link library), ktorý vykonáva všetku evidenciu a spustiteľný program EXE, ktorý inštaluje a zároveň spúšťa DLL knižnicu. Keystroke logger zaznamenáva každý úder do klávesnice, ktorý užívateľ urobil a posúva informácie po Internete pravidelne tomu, kto program inštaloval.

Trójsky kôň

Trójsky kôň je program, v ktorom sa skrýva zákerný alebo škodlivý kód napohľad neškodného programu. Trójsky kôň nemôže sám seba kopírovať, ako vírusy alebo červy. Niektoré trójske kone môžu spúšťať dalšie škodlivé programy. Tieto programy sa volajú Droppers.Trójsko kone sa často šíria spolu so spywareom.

Zdroj: Wikipedia.org a Webring.sk