4. Asistenčné technológie pre osoby s pohybovým postihnutím

Pokúsime sa nájsť odpovede na tieto otázky: Na tejto stránke ešte nájdete:

Kto sú osoby s pohybovým postihnutím?

Pohybové (telesné) postihnutie znamená stratu alebo obmedzenie funkcie ovládania svalov alebo obmedzenie mobility (pohyblivosti).
Z hľadiska použitia počítača to znamená napríklad:

Aké sú druhy pohybového postihnutia?

Pohybové postihnutia môžeme rozdeliť do dvoch veľkých kategórií:

Úrazy

Poškodenia chrbtice

Následkom poškodenia chrbtice môžu byť paralyzované končatiny.
  • Paralýza dolných končatín sa nazýva paraplégia.
  • Paralýza ramien a dolných končatín sa nazýva kvadriplégia.
Priemerný vek postihnutých je 31,7 rokov. Asi 75% postihnutých sú muži.
Najčastejšími príčinami poškodenia chrbtice sú:
  • dopravné nehody: 44%
  • obete násilia: 24%
  • pády: 22%
  • šport: 8%
  • iné: 2%
Ľudia postihnutí paraplégiou nemajú obyčajne problémy s používaním počítača. Ľudia postihnutí kvadriplégiou môžu mať veľké problémy s používaním počítačov, v závislosti od typu a stupňa postihnutia. Niektorí postihnutí môžu do istej miery používať ruky, ale nie natoľko, aby mohli obsluhovať myš alebo klávesnicu. Napriek tomu môžu pomocou podporných technológií (hlavou ovládaná palička, ústami ovládaná palička, softvér na rozpoznávanie reči, atď.) používať počítač.



Strata alebo poškodenie končatiny

Ľudia so stratou jednej ruky môžu prakticky bez väčších problémov používať počítač. Existujú jednoručné klávesnice, ktoré môžu do dostatočnej miery kompenzovať stratu druhej ruky, aspoň čo sa týka práce s počítačom. Ľudia, ktorí nemajú ani jednu ruku, musia použiť iné podporné technológie, napr. tie, ktoré používajú ľudia s kvadriplégiou (hlavou ovládaná palička, ústami ovládaná palička, softvér na rozpoznávanie reči, atď.).




Ochorenia a genetické vady

Obrna

Ide o ochorenie mozgu, ktoré spôsobuje oslabené ovládanie svalov. K tomuto poškodeniu najčastejšie dochádza počas prenatálneho vývinu, ale môže sa objaviť aj krátko po narodení. Charakteristické je svalové stuhnutie alebo kŕč, neúmyselný pohyb, postihnutie reči. Ťažké prípady môžu viesť k paralýze.
Veľa ľudí s obrnou môže používať počítače, ale obyčajne majú problémy s ovládaním myši. Pohyby rúk sú často trhané a nepredvídateľné, takže myš sa im nedá efektívne ovládať. Obyčajne používajú bežnú klávesnicu alebo klávesnicu opatrenú chráničom, aby sa redukovala pravdepodobnosť chýb počas písania.

Svalová dystrofia

Ide o genetickú vadu, pri ktorej sú poškodené gény pre svalové proteíny. Svalová dystrofia sa môže prejaviť v ľubovoľnom veku, ale najčastejšie sa prejavuje u detí. Ľudia s ľahkou formou žijú tak dlho ako iní ľudia, ale ľudia s vážnejšou formou ochorenia môžu umrieť počas puberty alebo po 20. roku života. Podporné technológie potrebné pre prácu s počítačom sú závislé od stupňa ochorenia, ale obyčajne sa jedná o technológie, ktoré sme spomínali pri predchádyajúcich postihnutiach (hlavou ovládaná palička, ústami ovládaná palička, softvér na rozpoznávanie reči, chránič klávesnice atď.).


Roztrúsená skleróza

Roztrúsená skleróza - schéma
U ľudí s roztrúsenou sklerózou dochádza k poškodeniu myelínových pošiev (vrstvy dreňových vláken, ktoré obaľujú nerv), následkom čoho nervové vlákno stráca schopnosť posielať signály z centrálnej nervovej sústavy do svalov. V ľahších prípadoch sa môžu vyskytnúť tieto symptómy: slabosť, necitlivosť, nestabilná chôdza, spastická paralýza, nesúvislá reč, svalová nehybnosť, alebo poruchy pamäti. Ťažké prípady sa môžu prejavovať čiastočnou alebo úplnou paralýzou. Nie všetci postihnutí musia mať všetky uvedené symptómy a zaujímavé je, že symptómy sa u toho istého jedinca môžu časom meniť. Podporné technológie sa používajú rovnaké ako pri iných pohybových postihnutiach.

Spina bifida - hrb

Ide o vývojovú anomáliu v oblasti chrbtice a miechy. Pretože sa chrbtica a miecha vyvíja z neurálnej rúry, hovorí sa aj o defekte neurálnej rúry. Za normálnych okolností splynú obe časti oblúka chrbtice do jedného kruhu, ktorý ohraničuje stavcový otvor. V stavcovom otvore leží miecha, obklopená miechovými plenami. Pri spina bifida chýba uzáver oblúka jedného alebo viacerých stavcov. Touto štrbinou sa môžu časti miechy a nervy vačkovito vyklenúť (myelomeningokélia). Ak sa nachádza len mozgová blana a vak prietrže, ide o meningokéliu.
V súvislosti so spina bifida sa väčšinou objavuje hydrocefalus (vzdutie mozgovej tekutiny v mozgovej komore), v dôsledku čoho sa objavujú poruchy reči a učenia. Ľudia so spina bifida majú s veľkou pravdepodobnosťou pohybové problémy, ktoré môžu viesť až k paralýze.

Amyotrofická laterálna skleróza (Lou Gehrigova choroba)

Pri tejto chorobe dochádza k degenerácii nervových buniek (neurónov) v mozgu a v mieche. Postihuje len motorické neuróny, tzn. postihnutý stráca kontrolu nad vôľou ovládateľnými svalmi. Senzorické nervové bunky nie sú poškodené.
Symptómy:

Reumatoidná artritída

Reumatoidná artritída je chronické zápalové ochorenie, ktoré vedie k deštrukcii chrupaviek a spojivového tkaniva, následkom čoho dochádza k deštrukcii a deformácii kĺbov. Postihnutý sa sťažuje na bolesti a zvýšenú únavu. Symptómami sú obmedzená pohyblivosť a znížená fyzická výkonnosť.
Artrirída sa častejšie vyskytuje vo vyššom veku, ale môže sa objaviť aj v mladšom veku.
Väčšina postihnutých môže používať bežnú klávesnicu a myš, i keď nie vždy sú dostatočne schopní ovládať svoje pohyby natoľko, aby napr. klikli na maličký objekt. Ľudia s ťažším stupňom postihnutia môžu používať namiesto myši trackball, softvér na rozpoznávanie reči alebo pedále.

Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba je chorobou centrálneho nervového systému a prejavuje sa nekontrolovaným trasom a/alebo svalovou stuhlosťou. Ľudia s ťažšou formou ochorenia môžu mať veľké problémy s používaním myši, a niektorí môžu mať problémy aj s používaním klávesnice. V niektorých prípadoch je postihnutý aj hlas, takže sa nedá použiť ani softvér na rozpoznávanie reči, aj keď sa postihnutému pri bežnej komunikácii dá rozumieť. Parkinsonova choroba sa najčastejšie vyskytuje vo vyššom veku, ale môže sa vyskytnúť aj v mladšom veku.

Nekontrolovaný tras

Podobne ako Parkinsonova nemoc, aj nekontrolovaný tras je nervová porucha. Najčastejšie je postihnutá vrchná polovica tela - ruky, ramená, hlava, a hlasivky.

Ako môže počítač pomôcť používateľovi s pohybovým postihnutím?

Počítač je pre osoby s pohybovým postihnutím veľmi užitočnou pomôckou, pretože im umožňuje:

Aké sú špeciálne vstupné zariadenia pre používateľa s pohybovým postihnutím?

Dôležité je umiestniť počítač a všetky jeho súčasti tak, aby mal postihnutý prístup ku všetkým jeho používaným častiam. Telesne postihnutí používatelia potrebujú podľa druhu svojho postihnutia špeciálne vstupné zariadenia. Najpoužívanejšie sú nasledujúce.

Jedným prstom

Funkcia Jedným prstom slúži na sprístunpnenie klávesových príkazov pre pohybovo postihnutých. Modifikujúce klávesy, ako sú Šift, Control, Windows/Command, Alt/Option sa po stlačení "prilepia dole" a aplikujú sa na ďalší kláves, aby používateľ nemusel stláčať viac klávesov naraz. Táto funkcia je už súčasťou moderných operačných systémov. Dá sa nastaviť v nastaveniach.

Klávesnicou ovládaná myš

V nastaveniach systému sa dá nastaviť, aby sa kurzor myši dal ovládať šípkami na numerickej klávesnici.

Filtrovanie klávesov

Ide o vlastnosť klávesnice, ktorá bráni zaregistrovaniu stlačeného klávesu, pokiaľ nie je stlačený dlhšie ako určitý čas. Je to užitočné pre používateľov, ktorí sa netriafajú na potrebné klávesy, alebo pre tých, ktorý robia nepredvídateľné pohyby. Táto funkcia je tiež súčasťou moderných operačných systémov.

Chránič klávesnice

Jedná sa o šablónu, ktorá sa umiestni nad bežnú klávesnicu, aby umožnila používateľovi stlačiť iba ten kláves, ktorý potrebuje. Je to užitočné pre používateľov, ktorí sa netriafajú na potrebné klávesy, alebo pre tých, ktorí robia nepredvídateľné pohyby.


Existujú aj špeciálne klávesnice uľahčujúce zameranie sa na konkrétne klávesy.

Jednotlačidlový skenovací displej

Ide o program, ktorý ponúka na displeji vždy iba jeden znak, ktorý sa zvolí stlačením pripojeného tlačidla.



Displejová klávesnica

Funguje podobne ako predchádzajúce zariadenie, ale nie je treba tlačidlo, namiesto neho možno použiť napr. medzerník na bežnej klávestici. Táto funkcia je súčasťou moderných operačných systémov.



Dotyková klávesnica

Základom klávesnice je plocha, ktorá je citlivá na dotyk. Na túto sa položí papierová šablóna klávesnice zvolená podľa individuálnych potrieb používateľa. Najznámejšou klávesnicou tohto typu je
Intelli-Keys.





Trackball alebo trackpad

Myš je nahradená loptičkou alebo pohyblinou plochou. Výhodou je, že ju možno ovládať jedným prstom alebo ústami a stačí "malý" pohyb na to, aby sa kurzor myši pohol (býva bežnou súčasťou notebookov).

Hlavou ovládaná myš

Zariadenie obsahuje kameru, ktorá sníma pohyb hlavy a transofmuje ho na pohyb kurzora


Existuje voľne šíriteľná verzia programu
CameraMouse umožňujúceho ovládanie myši pomocou webovej kamery, ktorá sníma pohyb označeného bodu na tele používateľa (napríklad špička nosa).

Ústami ovládaná myš

IntegraMouse - Ovládač myši (trubica) sa umiestni do úst a reaguje na pohyby pier. Ľavý klik sa uskutoční saním a pravý klik fúknutím do trubice. (Pozrite si video na uvedenej stránke.)

Mouth-stick: ústami ovládaná palička

Zariadenie, ktoré umožňuje ovládanie vstupu pomocou paličky umiestnenej do úst.



Niekedy sa používa v kombinácií so špeciálnou klávesnicou.

Hlavou ovládaná palička

Zariadenie, ktoré umožňuje ovládanie vstupu pomocou paličky umiestnenej na hlave (podobné ako predchádzajúce).

Systémy sledujúce pohyb očí

Tobii - Ovládač myši reaguje na pohyby očí, pričom nereaguje na pohyb hlavy. Ovládací softvér umožňuje zadať špeciálne nastavenia pre každý typ aplikácie a podľa individuálnych potrieb každého používateľa. (Pozrite si video na uvedenej stránke.)

Ovládanie rečou

Mikrofón a softvér na rozpoznávanie reči. Príkazy a slová, ktoré počítač pozná sa vyslovujú do mikrófonu. Niekedy je potrebné "navyknúť počítač" na používateľov hlas.




Dôležité je vedieť, že napriek tomu, že existuje množstvo alternatívnych vstupných zariadení pre pohybovo postihnutých, väčšina z nich buď používa klasickú klávesnicu alebo emuluje funkcionalitu bežnej klávesnice. Programy a webové stránky prístupné pre pohybovo postihnutých by mali umožňovať plné ovládanie pomocou myši a aj pomocou klávesnice.

Zoznam použitých a odporúčaných zdrojov


© Ľudmila Jašková, KZVI, FMFI UK Na hlavnú stránku marec 2024