Ak je niekto od narodenia nepočujúci, potom je jeho materinským jazykom posunková reč.
Posunková reč je plnohodnotný jazyk. Má úplnú gramatickú a syntaktickú štruktúru a aktivizuje rovnaké neurónové spojenia a mozgové centrá ako aj iné jazyky.
Ľudia, ktorých materinským jazykom je posunková reč, môžu mať veľmi obedzenú slovnú zásobu a majú problémy porozumieť zložitému a obtiažne štrukturovanému textu.
Na uľahčenie komunikácie treba použiť:
tlmočníka do posunkovej reči alebo video nahrávku v posunkovej reči,
výkladové slovníky,
používať stručný, výstižný a jednoduchý jazyk,
nepoužívať novotvary, zloženiny a cudzie slová.
Dôležité je vedieť:
Nie všetci nepočujúci používajú posunkovú reč.
Nie všetci nepočujúci používajú rovnakú posunkovú reč.
3.4.2 Odzeranie
Niektorí nepočujúci nepoužívajú posunkovú reč, ale komunikujú tak, že vedia rozprávať a odzerať z pier.
Odzeranie z pier je druh umenia, pri ktorom je potrebná intuícia a dobrý odhad. Porozumieť hovoriacemu iba odzeraním nie je jednoduché a aj po niekoľkoročnom tréningu a praxi je úspešnosť asi 40-60%.
Na uľahčenie komunikácie treba, aby hovoriaci:
pomaly rozprával a dobre akrikuloval,
používal stručný, výstižný a jednoduchý jazyk,
nepoužíval novotvary, zloženiny a cudzie slová.
3.5 Slepohluchota
Slepohluchota - stav, keď je niekto nevidiaci a nepočujúci zároveň. Títo postihnutí zväčša komunikujú posunkovou rečou, ale musia počas komunikácie cítiť ruky komunikujúceho. Pri čítaní informácií na webe používajú Braillovský riadok.
Slepohluchota, slepohluchonemota sa z pohľadu možnosti vzdelávania nositeľa tohto postihnutia chápe ako ťažké viacnásobné postihnutie pokiaľ je vrodená alebo získaná pred ukončením vývinu reči (to znamená, ak k rozvinutiu viacnásobného postihnutia došlo ešte pred narodením alebo počas detstva). V takom prípade je dôsledkom tohto viacnásobného postihnutia vážna retardácia (narušenie až znemožnenie vývinu) psychiky, najmä myslenia. (Je ťažké predpokladať vývin myslenia ak sa dieťa s takýmto viacnásobným postihnutím narodí ? nič nevidí, nepočuje, nevie hovoriť). Pokiaľ slepohluchota alebo slepohluchonemota vznikla po skončení vývinu reči (v dospelosti), intelekt nemusí byť znížený. To znamená, že k vzniku viacnásobného postihnutia došlo počas života ? jedinec sa mohol vyvíjať normálne, no vplyvom nepriaznivých životných okolností (autonehoda, požiar, výbuch, vážne ochorenie) utrpel poranenia s trvalými následkami vyúsťujúcimi do viacnásobného postihnutia. V každom prípade však majú slepohluchí ľudia vážne problémy komunikovať s okolím. V odborných publikáciách sa uvádza výskyt slepohluchých jednotlivcov v počte 4 až 8 na 100 000 ľudí v rámci populácie.
softvérovo-hardvérové riešenie
- používa sa špeciálne usporiadanie klávesnice
(Chord Keyboard
alebo Velotype). Uprostred klávesnice sú samohlásky a po
obidvoch stranách je tá istá množina spoluhlások. Pisárka
píše ľavou rukou začiatok a pravou koniec slova súčasne (ako
akordy) a počítač s veľkou pravdepodobnosťou dekóduje správne
slovo. Zácvik pisáriek je náročný, ale po úspešnom zvládnutí
dokážu titulkovať aj komentár futbalového zápasu.